Każdy, kto ma doświadczenie z C# czy VB.NET wie, że dodanie przycisku do formy nie jest trudnym zadaniem. Początkujący zapewne przeciągnie przycisk z toolboxa i umieści go na formie. Następnie tak umieszczony przycisk zostanie odpowiednio skonfigurowany poprzez nadanie mu odpowiednich właściwości i oprogramowane zostaną jego zdarzenia.
Wszystko w porządku, działać będzie i będzie każdy zadowolony. Można jednak uzyskać to samo niekoniecznie zaprzęgając w tym celu edytor.
Wystarczy nam utworzona w edytorze forma „Form1” – edytujemy jej metodę „Form1_Load” tak aby wyglądała tak jak na załączonym fragmencie kodu:
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e) { Button btn = new Button(); btn.Name = "btnSave"; btn.Text = "Zapsz XML"; btn.Location = new Point(10, 10); btn.Size = new Size(100, 45); this.Controls.Add(btn); }
W wyniku wykonania tego kodu otrzymujemy formę „Form1” z umieszczonym na niej przyciskiem.
No ale co komu po przycisku, który nie działa? Nie działa bo nie ma żadnej metody obsługującej zdarzenia i nie ma obsługi zdarzeń.
Dodajemy więc metodę obsługującą zdarzenia.
private void btn_Click(object sender, EventArgs e) { MessageBox.Show("kliknięcie!"); }
Oraz dodajemy obsługę zdarzenia „click” do metody ”Form1_Load”
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e) { Button btn = new Button(); btn.Name = "btnSave"; btn.Text = "Zapsz XML"; btn.Location = new Point(10, 10); btn.Size = new Size(100, 45); this.Controls.Add(btn); //obsługa zdarzenia "Click" btn.Click += new System.EventHandler(btn_Click); }
Następnie uruchamiamy VisualStudio i mamy działający przycisk na formie, po kliknięciu na którym pojawia się okno z informacją „kliknięcie!”.