Edytor dla programisty

Kto dużo stuka „z palca” w klawiaturę pewnie nie jeden raz stanął przez dylematem wyboru odpowiedniego narzędzia do przelewania swoich pomysłów z głowy do komputera.

Ci, którzy korzystają z Windows czymś naturalnym uważają na początku korzystanie z systemowego Notepada – no ale to nieszczęście a nie edytor dla programisty.

O niebo lepszy od systemowego Notepada jest Notepad++ (https://notepad-plus-plus.org) doceniony przez niejednego developera. Niby tylko dwa „+” a jaka wielka różnica w funkcjonalności i wygodzie korzystania. Możliwość otworzenia wielu dokumentów w jednym oknie programu, kolorowanie składni, możliwość porównywania zawartości dokumentów, zapis dokumentów w różnych formatach oraz wielka ilość „pluginów” i szybkość działania to główne zalety tego programu, który docenią programiści.

Czytając swego czasu w sieci pewien wątek dotyczący wyboru edytora dla PHP przyjrzałem się kilku rozwiązaniom uzasadnionym kosztowo. W zakresie tych rozwiązań znalazł się m. in. edytor Sublime Text 3 (https://www.sublimetext.com/3), który po doposażeniu go w kilka dodatków spisuje się doskonale oferując np. przyspieszenie pisania kodu przy tworzeniu dokumentów HTML czy arkuszy stylów CSS. Takim dodatkiem, który powinien znaleźć się w edytorze Sublime Text jest Emmet. Więcej na ten temat -> https://www.rafalrebacz.pl/2015/09/16/sublime-text-3-z-dodatkiem-emmet/

Sublime Text zaskakuje mile szybkością działania. Uruchamia się błyskawicznie i nie trzeba czekać i czekać jak w przypadku pewnych IDE. Wygląd jest bardzo sympatyczny – minimalistyczny. Możliwość ustawienia własnych schematów kolorystycznych przydaje się gdy mamy swoje przyzwyczajenia i nie chcemy ich zmieniać. Obecnie pracuję na schemacie VisualStudio Dark, który ma ciemne tło. Program maksymalnie wykorzystuje powierzchnię ekranu dzięki temu, że ma tylko pasek stanu, pasek zakładek, pasek menu i belkę tytułu oraz z prawej strony „sidebar” pozwalający zorientować się w jakim miejscu kodu znajdujemy się.

By funkcjonalność Sublime Text była odpowiednia trzeba dodać kilka dodatków (package). W tym celu należy doinstalować dodatek „Package Control” -> https://packagecontrol.io/ dzięki któremu będziemy mogli wygodnie doinstalować interesujące nas dodatki. Interesujące mogą być (w zależności od tego czym kto się zajmuje) np. Emmet, BracketHighlighter, ColorHighliter itd.

Na sam koniec zostawię bardzo fajny edytor a właściwie nie sam edytor a IDE. Mowa tu o … Microsoft Visual Studio, który jest naprawdę świetnym narzędziem – warto tu wspomnieć np. o intellisense czyli podpowiedziach podczas wpisywania kodu. Jest wersja bezpłatna tego narzędzia oznaczana „express” oraz wersje pełne o zróżnicowanej funkcjonalności.

Pełne wersje pozwalają na dodawanie różnego rodzaju dodatków, które rozszerzają funkcjonalność edytora. Np. dodatek „PHP Tools for Visual Studio” pomaga w pisaniu kodu PHP w edytorze, którego głównymi językami są C#, C++,VB czy SQL.

 

 

Autor: gervee

Pełnoetatowy ojciec małej gromadki, programista(?), "amator" fotograf, "dłubacz" lubiący DIY, miłośnik chmielonego napitku. "Żartowniś" bez poczucia humoru ;).

Dodaj komentarz